Zanim kupisz - CHOMIK

 

Chomiki to śliczne małe zwierzątka domowe, które wymagają znacznie mniej uwagi niż pies czy kot, zatem często są wybierane jako pupile dla młodszych dzieci. Nie jest jednak prawdą, że nie wymagają zupełnie uwagi. Poniżej znajdziesz wskazówki jak opiekować się chomikiem tak by zwierze było zadbane i szczęśliwe.

 

  • Wybór pomieszczenia dla chomika.

    W sklepach zoologicznych można kupić zarówno klatki jak i akwaria. Akwarium dla chomika jest o tyle praktyczne, że zwierze nam nie ucieknie, ale jest ono niestety ciężkie i małe dziecko nie może samodzielnie go przestawić. Klatki natomiast są lekkie i z całą pewnością się nie rozbiją, jednak bardziej wytrwały zwierzak znajdzie sposób by uciec miedzy szczebelkami.Jeśli chodzi o wielkość pojemnika, w którym będziemy trzymać naszego chomika to prawdą jest, że im większe tym lepsze - chomiki są bardzo aktywnymi zwierzątkami i muszą się swobodnie wybiegać.

 

 

 

 

 

  • Zabawki dla chomika.

    Chomiki z całą pewnością potrzebują zabawek. Absolutną podstawą dającą zwierzakowi szczęście jest kołowrotek. Jeżeli klatka jest duża przyda się także sprężyna do wchodzenia na piętro i plastikowa rura do zjeżdżania w dół. Aby chomik mógł biegać po domu można mu kupić również specjalna plastikowa kulkę, w której zamyka się zwierze. Działa ona podobnie jak kołowrotek, z tą różnicą, że chomik nie może z niej sam wyjść, dzięki czemu nie wejdzie w żadne zakamarki i nie pogryzie nam mebli czy dywanów.

     

     

  • Trociny dla chomika.

    Wnętrze klatki bądź akwarium wysypujemy trocinami tak by przykrywały dno. Trociny należy zmieniać średnio raz w tygodniu, ale zwłaszcza latem można to robić częściej tak by w pomieszczeniu, w którym stoi klatka z chomikiem nie unosił się przykry zapach. Oprócz trocin wrzucaj chomikowi rozdrobnioną ligninę, zwierzątka te uwielbiają się w niej zakopywać.

 

 

 

  • Domek.

     

    W sklepach zoologicznych można kupić specjalne plastikowe domki, w których chomiki mogą spać. Niektóre zwierzątka je uwielbiają, czasem jednak trafi się chomik, który nie będzie chciał spać w takim domku, więc nie zmuszaj go do tego.

 

 

 

  • Dopieszczanie zwierzaka.

    Aby chomik był zawsze przyjaźnie nastawiony do ciebie i domowników musicie się z nim regularnie bawić i często go głaskać, może to być trudne zwłaszcza na początku, gdy mały, dziki jeszcze chomik będzie próbował gryźć, jednak nie należy się tym przejmować, jak tylko pozna wasz zapach przyzwyczai się.

     

  • Karmienie chomika.

    Chomiki jedzą raczej niewiele, ale dużą frajdę sprawia im zakopywanie zapasów w trocinach. Dla ich codziennych potrzeb wystarczy karmienie raz dziennie. Wszystkie chomiki lubią świeże warzywa np. marchewkę, kalafior, kapustę, brukselkę, większość chętnie zjada również jabłka a niektóre nawet morele i brzoskwinie. Chomiki potrzebują także suchego, twardego pożywienia żeby skracać sobie ząbki, podstawą dla nich są różne orzeszki, niełuskane ziarna słonecznika, sucha kukurydza. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne gryzaczki złożone z kilku rodzajów ziaren.

 

 

 

 

 

  • Woda .

    Wodę można podawać w specjalnych miseczkach lub zawieszanych poidełkach. Chomiki, które dostają dużo świeżych warzyw i owoców praktycznie nie piją wody, jest ona potrzebna, gdy chomik odżywia się głównie suchymi mieszankami.