Shiba Inu
Shiba pochodzi z górzystych terenów Japonii. Środowiskiem shiby były górzyste obszary nad brzegiem Morza Japońskiego, gdzie psy te wykorzystywano do polowań na drobną zwierzynę i ptaki. Początkowo Shiba była używana do płoszenia ptactwa i polowań na dziki. Obecnie jest to rasa psów do towarzystwa.
To tyle o samym psie, teraz coś od siebie. To co zauroczyło mnie w tym gatunku psa to jego chęć do zabaw, poznawania, i odkrywania nowych rzeczy. Pierwszy raz, kiedy zobaczyłem go na YouTube byłem robawiony jego głupota. To link do jednego z tych filmików :D:
https://www.youtube.com/watch?v=g2ag8t7AvX8
1. Zanim zdecydujesz się na Shibę Inu.
Jak zawsze przed kupieniem szczeniaka trzeba zapoznać się z daną rasą i jej potrzebami.Ten pies jest stworzony dla rodzin. Shiba nie jest wymagającym psem, ale wymaga dużej miłości i uwagi. Najlepiej żeby nie był to pierwszy pies w rodzinie, ponieważ mogą być trudne w wychowaniu i źle wychowane mogą stać się agresywne, jeśli zauroczyłeś się w tej rasie jak ja ;p to przeczytaj jaki mają charakter i się zastanów. Oczywiście nie każdy pies musi być trudny w wychowaniu. Jeśli w domu masz małe dziecko, które by ciągało psa za uszy itp. jednym słowem ,,bawiło by się nim'', Shiba odpada!!! Ten pies nie jest w stanie tego znosić! W najgorszym wypadku może nawet ugryźć.
Plusy posiadania tego psa
- Nadaje się dla alergików bo nie wydziela ,,psiego zapaszku''.
- Dobry dla tych którzy długo są po za domem bo długo może zostawać sam.
- Dla samotnych iż jest tani w utrzymaniu i bardzo przywiązany.
Minusy tego gatunku:
- Czasem trudny w wychowaniu i niezależny.
To wszystko co mam do napisania w kwestii wyboru :D.
2. Wychowywanie szczeniaka.
Szczeniak tuż po sprowadzeniu będzie zestresowany i nie będzie wiedział co ma robić, pozwól obwąchać i zwiedzić cały dom, nawet jeśli się cieszy nie głaszcz i nie noś go na rękach szczeniaka, tylko go jeszcze bardziej zestresujesz!!! Nacieszysz się nim jak dojdzie do siebie. Tych psów od samego początku trzeba uczyć wracania na komendę, gdyż Shiba puszczona bez smyczy to nie jest dobre rozwiązanie, gdy w tym psie odezwie się instynkt łowiecki od razu pogoni za swoim celem wtedy pies skupi się tylko na tym i nie będzie Ciebie słuchał. Dobrze jest psa nauczyć wracania do właściciela. Niech każdy domownik usiądzie w innym pokoju, wtedy po kolei wołamy psa po imieniu, gdy przyjdzie dajemy mu smakołyk i woła go następna osoba też daje mu smakołyk i woła go kolejna i tak w kółko. Pamiętaj żeby pies podszedł tuż do Ciebie bo inaczej nauczy się że podejdzie i stanie metr czy dwa od właściciela i uzna, że wypełnił zadanie.
Inną sprawą są zwierzęta w domu, chomiki, szczurki czy inne małe gryzonie mogą stać się jego zdobyczą, najlepiej więc by klatka stała gdzieś gdzie piesek nie dostanie, ważne by shiba poznał zwierzaka w wieku szczenięcym bo inaczej może nie tolerować innego zwierzęcia w domu.
3. Zachowanie w domu.
Jak Shiba zachowuje się w domu? Nie demoluje mieszkania ani nie narzuca się, a różnymi szczekami i piskami sygnalizuje, że czegoś chce. Nie dziczeje ani nie plącze się Tobie pod nogami, jeżeli jesteś czymś zajęty z wielkim zainteresowaniem przygląda się co robisz. Pies nie jest zbyt dużym pieszczochem, ale lubi być często głaskany.
TO CO CHCIAŁEM, TO PRZEKAZAŁEM CZEŚĆJ